Képzeld el, hogy egy kutya állásinterjúra érkezik. Bevonul a terembe, csóválja a farkát, és helyet foglal. Kávét nem kér, de a jutifalatból jöhetne több. A Helsinki Egyetem kutatóinak hála most már tudományos alapokon is felmérhetjük, milyen karakter rejlik a tappancsos kis szőrgombócban – és ebből következtethetünk arra is, milyen „főnök” válna belőle.

A kutatás: tudomány + cukiság = eredmények

A kutatók 99 kölyökkutyát vizsgáltak 3 és 7 hónapos koruk között, majd évekkel később újra tesztelték őket. A cél: kideríteni, hogy a kölyökkorban megmutatkozó személyiségjegyek mennyire maradnak meg felnőttként is. A válasz: nagyon is! Aki már kiskorában karizmatikusan lopta el a papucsot, abból később is határozott vezető válhat.

milyen fonok lenne a kutyad 1
Milyen főnök lenne a kutyád?

A kölyökteszt menete (avagy: hogyan interjúvolj meg egy kutyát)

A vizsgálat során a kutyusokat többféle helyzetben figyelték meg:

  • Hogyan reagálnak egy idegenre? (HR-es értelmezés: „Tud csapatban dolgozni?”)
  • Mennyire kíváncsiak az új tárgyakra? (Fordítsuk le: „Innovatív, proaktív gondolkodásmód.”)
  • Hogyan viselkednek váratlan zajokra? (Stressztűrés: pipa vagy pánik?)
  • Szeretik-e, ha megölelik őket? (Társas kapcsolatok, konfliktuskezelés.)

A személyiségtípusok – avagy a kutya, mint vezető

  1. A motivátor: aktív, nyitott, szereti az embereket – ő az, aki minden reggelt energikus farokcsóválással kezd, és sosem felejti el, hol van a keksz.
  2. A nyugodt bölcs: nem esik kétségbe egy zajtól sem. Ha ember lenne, valószínűleg jógázna és kamillateát inna.
  3. A kíváncsi felfedező: az új tárgyakat percek alatt feltérképezi, a robotporszívót már barátjának tekinti. Ideális R&D-vezető.
  4. A szigorú vezető: nem szereti az ölelést, de mindenkit kordában tart. Rend a lelke mindennek – és a kert végében elásott csont is az ő rendszere szerint van.

De mire jó ez az egész?

A kutatás nemcsak azért érdekes, mert aranyos kölyköket nézegethetünk tudományos alibivel. Hanem azért is, mert segíthet megérteni a kutyák személyiségét, javíthatja a gazdi és kedvence közti kapcsolatot, sőt, még a megfelelő feladatokra (például segítőkutya-képzés) is segít kiválasztani a legalkalmasabb egyedeket.

milyen fonok lenne a kutyad 2
Milyen főnök lenne a kutyád?

Konklúzió: ne csak a tappancsokat nézd

Szóval legközelebb, amikor a kis szőrgombóc a kanapéd közepére fekszik, gondolj rá úgy, mint egy jövőbeli vezetőre. Egy karizmatikus egyéniségre, aki lehet, hogy nem beszél, de pontosan tudja, mit akar – és azt farokcsóválással éri el.

És igen, a HR-esek valószínűleg már fontolgatják, hogy kutyákkal töltsék fel a csapatukat. Legalább soha nem panaszkodnak a kávéra.