Természetes ösztöneiknek köszönhetően a macskák sokszor meglephetik gazdáikat különféle „ajándékokkal”. Míg a kijárós cicák általában vadászzsákmányokat, például kisebb állatokat hoznak, addig a benti macskák játékokat vagy más számukra fontos tárgyakat tesznek elénk. De vajon mi állhat ennek a viselkedésnek a hátterében és vannak-e különbségek a nőstény és a kandúrmacskák között? Kiderítjük!
A macskák gyakran hoznak “ajándékokat” a gazdájuknak, különösen, ha kijárós macskákról van szó. Ezek az ajándékok általában vadászzsákmányok, például kisebb állatok vagy rovarok. Ez a viselkedés a természetes vadászösztönükből fakad, és gyakran a “család” iránti gondoskodást jelképezi. A macskák az otthonukat közös territóriumnak tekintik, így a zsákmány bemutatásával mintha megosztanák azt a gazdájukkal. Ez a viselkedés különösen jellemző a nőstény macskákra, akik ösztönösen “tanítani” próbálnak, mintha a gazdájukat is felkészítenék a vadászatra.
A nőstény macskákra jellemzőbb ez a viselkedés, mivel ösztöneikben mélyen gyökerezik a kölykeik gondozása és tanítása. Amikor egy macska ajándékot hoz, például egy zsákmányt, az olyan, mintha a gazdáját is kölykeként kezelné. Ezzel a viselkedéssel mintha azt mondanák: “Nézd, hoztam neked valamit, hogy tanulj belőle, vagy hogy gondoskodjak rólad.”
Ez az ösztön a vadonban kulcsfontosságú, hiszen az anyamacskák így tanítják meg kölykeiknek a vadászatot és az önálló élethez szükséges készségeket. A gazda felé irányuló ilyen gesztus a macska kötődését és törődését fejezheti ki. Tehát ha a cicád ajándékkal lep meg, érdemes ezt a szeretet jeleként értelmezni, még akkor is, ha a meglepetés nem mindig kellemes!
A kandúrokra általában kevésbé jellemző az „ajándékozás”, mert a vadonban és ösztönös viselkedésükben nincs meg az utódok gondozásának és tanításának szerepe. A nőstény macskák természetes gondoskodó ösztöneiből ered ez a viselkedés, míg a kandúrok inkább az egyéni vadászatban, territórium védelmében és párzásban jeleskednek.
Ez persze nem jelenti azt, hogy a kandúrok soha nem hoznak ajándékot a gazdájuknak. Ha mégis megteszik, az inkább a vadászösztönük kifejeződése vagy a gazdával való különleges kötődésük jele lehet, mintsem az utódgondozásra emlékeztető viselkedés.
A kandúrok sokszor más módokon mutatják ki a szeretetüket és a ragaszkodásukat, például bújással, dorombolással vagy azzal, hogy a gazdájuk közelében pihennek. Az “ajándékozás” azonban a nőstényeknél tényleg gyakoribb, az anyai ösztönök miatt.
A bent lakó macskák is gyakran megnyilvánítják ezt az ösztönt, de mivel nincs hozzáférésük valódi zsákmányhoz, helyette játékaikat, eledelüket vagy más, számukra fontos tárgyakat hoznak a gazdájuknak. Ez ugyanazt a gondoskodási és megosztási ösztönt tükrözi, mint a kinti macskáknál a zsákmány bemutatása.
Egy macska például a kedvenc játékát “foghatja be” és hozhatja el neked, mintha azt mondaná: “Nézd, ezt találtam, és fontosnak tartom, hogy megosszam veled.” Néha előfordulhat, hogy az ételüket cipelik hozzád, ami szintén a bizalom és kötődés jele.
Ez a viselkedés különösen akkor figyelhető meg, ha a gazdájukhoz nagyon szoros érzelmi kötelék fűzi őket. Bár nem minden bent lakó macska viselkedik így, ha a cicád ezt teszi, az annak a jele, hogy különleges helyet foglalsz el az életében.
Bár a gazdik számára az ajándék nem mindig kellemes meglepetés, fontos megérteni, hogy ez a macskák szeretetének és természetes viselkedésének a része.