A Baráthegyi Vakvezető Kutya Iskola célja, hogy egyre több látássérült embernek adjon térítésmentesen vakvezető kutyát. Emiatt folyamatosan bővítik önkéntes kölyöknevelői csapatukat is, amely most kölyöknevelők jelentkezését várja! A tét nem kicsi: aki alkalmasnak bizonyul a feladatra, 2025 elején képzésben vesz részt, és márciusban hazavihet egy 9 hetes labrador kölyköt, akivel egy életen át tartó barátságot köthet.

A vakvezető kutyák minden másnál hatékonyabban támogatják látássérült embertársainkat a hétköznapi akadályok és kihívások legyőzésében. Ezek a csodakutyák sokkal többet jelentenek holmi „eszköznél” a gazdáiknak: igazi szeretetteljes családtagok, hű társak, akik mellett a gazdáik megélhetik a kutyázás szépségeit is.

A Baráthegyi kutyák boldog és teljes életet élnek a születésüktől fogva, családi környezetben neveljük és képezzük őket. Saját tenyésztési programunkban évente 3-5 alomnyi, azaz nagyjából 20-30 labrador kölyök születik, akik alomnevelőink családjában cseperednek 9 hetes korukig, ezután költöznek kölyöknevelőinkhez” – mondta Komondi Piroska, a Baráthegyi Vakvezető Kutya Iskola szakmai vezetője.

komondi piroska szakmai vezeto
Sokra hivatott kiskutyák várják a nevelőiket!

Kinek való a kölyöknevelés?

Az alapítvány kölyöknevelő programját annak találták ki, aki:

  • szeretne egy jókedvű, összetartó közösséghez tartozni,
  • szívesen tölti ki a szabadidejét aktív programokkal,
  • érdeklődik a kutyázás iránt, többet szeretne tanulni róla,
  • számára fontos a társadalmi felelősségvállalás.

Milyen támogatást ad az alapítvány?

A nevelési időszakban végig fogják a kölyöknevelő kezét:

  • segítenek neki a kölyöknevelő-oktatáson,
  • rendszeres kölyöktalálkozókat tartanak,
  • kiadványokkal és szakmai segítséggel támogatják,
  • sőt végigkísérik az elengedés és az átadás folyamatán is.

Csak az a rossz kérdés, amit nem tesznek föl – ebben hisznek alapítványunk munkatársai is. Kölyöknevelő koordinátorunk bármilyen elakadás esetén segít. A csapat minden tagja azért dolgozik, hogy hű segítőtársakat képezzen ki és adjon át látássérült embertársainknak” – mondta Komondi Piroska.

A kölyöknevelő kapcsolata azután sem szakad meg a kiskutyával, hogy egy-másfél éves korában átköltözik valamelyik kiképző otthonába, majd a látássérült gazdija mellé. A kölyöknevelője találkozhat vele később is, és ha van kedve hozzá, tarthatja a kapcsolatot vele akkor is, amikor már vizsgázott, felnőtt dolgozó vakvezető kutya lett belőle.

Az alapítvány aktív kölyöknevelőinek tapasztalatai

Volt belátható mennyiségű szabadidőnk, amit valami fontossal és hasznossal akartunk eltölteni. Szerettünk volna mi magunk is sokat tanulni a kutyázásról, az ideális nevelési alapokról, és jó mintákat is akartunk mutatni a környezetünknek.” Anna és Döme (4 kölyök felnevelése). Mostani neveltjüknek Hargita a neve.

hargita
Sokra hivatott kiskutyák várják a nevelőiket!

Önkéntesként, kölyöknevelőként egy rendkívül fontos küldetést támogatok a családommal együtt. Ez egy nagyon gyönyörű, de nagyon nehéz feladat is. Igazi csapatmunka, annak minden előnyével együtt. Amit hátránynak véltünk még a csatlakozásunk előtt (pl. a nevelési időszak végén átadni a neveltet), arról pedig kiderült, hogy szintén előny, mert látjuk, hogy milyen fontos egy látássérült embernek segíteni. Így az önismeretünk is rengeteget fejlődött. Továbbá előny számunkra, az átadó családnak, mert látjuk az eddig munkánk eredményét, értelmét, szükségességét. Ezt olyan kevesen élhetik meg manapság.” Ferenc és családja (2 kölyök, 1 tenyészszuka felnevelése). Jelenlegi neveltjüket Fantának hívják.

fanta
Sokra hivatott kiskutyák várják a nevelőiket!

Tanulni akartam, kutyázni akartam – és mindkettő be is jött. Érdekes például, hogy ha nem lettem volna baráthegyis kölyöknevelő, sosem tudom meg, hogy mennyire jó dolog lakásban kutyát tartani! Most már el sem tudom képzelni máshogy.” Dóra (1 kölyök felnevelése). Bukfencet nevelte fel alapítványunknak.

bukfenc
Sokra hivatott kiskutyák várják a nevelőiket!

Amikor elkezdtük a kölyöknevelést, még nem gondoltuk, hogy a kiskutyázáson kívül ilyen sok hozadéka lesz ennek a fajta önkénteskedésnek. De csodálatos barátságok és ismeretségek épültek be az életünkbe az utóbbi 10 évben amellett, hogy mindig volt aranyos kutyakölyök a háznál.” Andrea (9 kölyök felnevelése). Idei neveltjének Csúzli a neve.

csuzli
Sokra hivatott kiskutyák várják a nevelőiket!

Hogy mi jut eszembe a kölyöknevelésről? Büszkeség, életmódprogram, végtelen örömforrás.” Zsófi (1 kölyök felnevelése). Darázs kölyöknevelője.

darazs
Sokra hivatott kiskutyák várják a nevelőiket!

Legközelebb 2025 márciusában lehet hazavinni a kölyköket

Az alapítvány folyamatosan bővíti önkéntes kölyöknevelői csapatát, amely most kölyöknevelők jelentkezését várja! A tét nem kicsi: aki alkalmasnak bizonyul a feladatra, 2025 márciusában hazavihet egy 9 hetes labrador kölyköt, akivel egy életen át tartó barátságot köthet.

A jelentkezőket az ország egész területéről várják kölyöknevelő programjukba. A kutyás tapasztalat nem feltétel! Az érdeklődők részt vesznek egy képzésen, amely január 11-én lesz Budapesten. Az aktív kiskutyák egy évet töltenek önkéntes kölyöknevelőinknél, azután vakvezető képzésbe kerülnek, de a kapcsolat nem szakad meg.

Kérik a jelentkezőket, hogy olvassák el a részletes tájékoztatót, azután küldjék el a jelentkezési lapot. Bővebb információk itt érhetők el: https://barathegyisegitokutya.hu/kolyokneveles