Ha valaha is szerettél volna egy madarat, aki kicsi, nem szétszedni akarja a nappalidat, hanem inkább aranyosan csicsereg egy sarokban, miközben csipkedi a tökmag-héjat, akkor a zebrapinty neked lett teremtve. Ismerd meg ezt a vicces kis madarat, aki méretben ugyan apró, de személyiségben igencsak nagyot szól!
Hol él a vadonban, és mit keres a nappalinkban?
A zebrapinty (Taeniopygia guttata) Ausztrália szárazabb vidékein és Indonézia egyes részein őshonos. Ott csapatostul repkednek, mint egy száz tagú füttykórus, mindig valami eleség után kutatva. A lakásban már nem csapatban, hanem inkább romantikus párokban érdemes tartani őket. Egyedül ugyanis unatkoznak – náluk ez nem karakterhiba, hanem fajspecifikus szociális igény.

Mitől olyan cuki?
Nos, először is: a „zebra” elnevezés nem vicc, hanem a hím madarak fekete-fehér csíkozására utal, amit kis narancsszín pofifoltok és csillogó, piros csőr tesznek teljessé. A tojók visszafogottabb megjelenésűek, de ők is szépek a maguk diszkrét stílusában.
Mozgásuk olyan, mintha egy kis tollas golyócska rugózna folyamatosan: ugrálnak, repkednek, közben pedig csiripelnek, csevegnek, nyörnyögnek (igen, ez is a hangjuk egy formája).
Tartás: kell-e nékik kis trópusi dzsungel?
Nem, de tágas kalitka mindenképp. Fontos, hogy ne felfelé, hanem inkább hosszanti irányban legyen tágas a kalitka, mert a zebrapinty repülni szeret, nem hegyet mászni. A kalitkába kerüljenek fából készült rudak, egy kis fürdetőtálka, madárhomok, és persze játékok (mert unatkozni senki sem szeret).
Ha szeretnéd, hogy tényleg jól érezzék magukat, időnként engedd ki őket egy biztonságos, zárt szobában repkedni – csak előtte csukd be az ablakot és vidd el a macskát egy másik helyiségbe.

Etetés: nem válogatnak, de ne adjunk nekik pizzát
A pintyek magkeverékekkel tökéletesen boldogok, de jó, ha kapnak időnként zöldet is (pl. saláta, madárbarát fűfélék), főtt tojást, tojáshéjat (kálcium miatt), illetve rovarokat, ha költés van kilátásban.
Az viszont fontos, hogy csokis gabonapehely, chips és társai tiltólistásak. A zebrapinty nem bulizni akar, hanem boldogan csivitelni a magok felett.
Párkapcsolat, szerelem, tojások
A zebrapinty híres hűséges természetéről: ha egyszer megtalálják az „igazit”, azt nem cserélik le minden harmadik csipogó madárra. A hím udvarol, énekel, gallyakat cipő, fészket épít, a tojó pedig szemmel tartja – tipikus kapcsolati dinamika.
A tojások keltetése kb. 13-14 nap, utána máris tollas apróságok tömik a csőrüket. Ha nem akarsz pintyóvódát nyitni, érdemes csak azonos nemű madarakat tartani.
Potenciális betegségek – avagy mire figyelj, ha a pinty gyanúsan csöndes
A zebrapinty alapvetően erős kis madár, de vannak gyakori problémák, amik előfordulhatnak:
- Légzőszervi megbetegedések – ha tüsszög, fújtat, vagy nyitott csőrrel lélegzik, gyanús.
- Tollhullás vagy tolltépés – lehet stressz, tápanyaghiány vagy paraziták jele.
- Lábproblémák – például rühatka fertőzés, amit a láb pikkelyesedése jelezhet.
- Hasmenés, étvágytalanság – nem csak kényelmetlen, de életveszélyes is lehet egy ekkora madárnál.
A megelőzés kulcsa a tiszta kalitka, változatos étrend, friss ivóvíz és a stresszmentes környezet. Ha mégis baj van, kisállat-specialista állatorvoshoz forduljunk, ne a „jó lesz rá a kamillatea” elvet kövessük.

Neked való a zebrapinty?
Ha nem baj, hogy nem jön a válladra puszizni, cserébe viszont színes, aktív, vidám és alig van hangja – akkor a zebrapinty ideális társ. Nem nyomkod gombokat, nem kér Wi-Fi-t, csak egy kis helyet, némi magot és egy szerető gazdit.
Ha egy olyan kis lényt keresel, aki minden reggel vidáman csipogva üdvözöl, miközben te a kávéd utolsó kortyát iszod, akkor megtaláltad: ő a zebrapinty.