A kiskérődzők pestise (PPR) nem csupán egy bonyolult betegség neve, hanem egy komoly fenyegetés is a juhok és kecskék számára. Ez a rendkívül fertőző vírus 2024 decemberében jelent meg Magyarországon, először Zala vármegyében. A szakértők szerint a betegség nagy valószínűséggel szomszédos országokból, fertőzött állatok vagy illegális állatszállítmányok révén kerülhetett be az országba. Mivel a vírus gyorsan terjed, érdemes odafigyelni a megelőzésre és a tünetek felismerésére!
Mely állatok vannak veszélyben?
A legnagyobb veszélyben a juhok és kecskék állnak, de más kiskérődzők, például vadon élő fajok is elkaphatják, mint a gímszarvas (Cervus elaphus) és az őz (Capreolus capreolus). Ezek az állatok különösen érzékenyek lehetnek a vírusra, különösen olyan régiókban, ahol háziállatokkal érintkezhetnek. Jó hír viszont, hogy az emberre ez a vírus nem veszélyes!
Hogyan lopakodik be a vírus az állatállományba?
A betegség leggyakrabban közvetlen érintkezéssel terjed: egy beteg állat elég ahhoz, hogy pillanatok alatt végigsöpörjön az egész csordán. De nemcsak az állatok hordozhatják! Szennyezett eszközök, ruházat, járművek, sőt akár a takarmány és az alom is közvetítő lehet.
![a kiskerodzok pestise 1 a kiskerodzok pestise 1](https://hobbiallat.hu/wp-content/uploads/2025/02/a-kiskerodzok-pestise-1.jpg)
Vészjelzések – Így ismerheted fel a betegséget
Ha az állataid közül valaki levertnek tűnik, láza van, könnyezik a szeme, csorog az orra, vagy köhög, azonnal figyelj! A kiskérődzők pestise gyors lefolyású, és sajnos gyakran végzetes kimenetelű lehet, ha nem cselekszünk időben.
Hobbiállattartók védelmi terve – Mit tehetsz?
- Ne engedj be ismeretlen állatot a csordádba! Mindig tarts karantént az új jövevényeknek.
- Tisztaság, tisztaság, tisztaság! Fertőtlenítsd az eszközöket, az állatok helyét, és ne feledd a saját ruházatodat sem.
- Figyelj minden apró jelre! Ha valami szokatlant észlelsz, ne várj, hanem azonnal hívd az állatorvost.
- Jelezz a hatóságoknak! Ha bármilyen gyanú felmerül, azonnal értesítsd a Nébih-et a +36-80/263-244 telefonszámon.
Magyarországi helyzet – Mit tesznek a hatóságok?
A járvány terjedésének megakadályozása érdekében a hatóságok több intézkedést is bevezettek: látogatási tilalom van érvényben egyes helyeken, és korlátozták a kiskérődzők szállítását és kiállítását.
A betegség megfékezéséhez minden hobbiállattartó felelőssége, hogy éber legyen és betartsa az előírásokat. Egy kis odafigyelés életmentő lehet – szó szerint!