A kutyák gerincsérve gyakran olyan probléma, amely a gazdik számára szívszorongató, hiszen kedvenceink életét is alapvetően megváltoztathatja. Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk, mikor fordulhat elő a gerincsérv, melyek a leggyakoribb tünetek, mely fajták veszélyeztetettebbek, és hogyan kezelhető vagy gyógyítható ez az állapot.

Mikor fordulhat elő a rettegett gerincsérv?

A gerincsérv a gerincoszlop közti porckorongok elmozdulásából vagy kiboltosulásából ered. Ez az állapot bármely korban előfordulhat, de leggyakrabban középkorú vagy idősebb kutyáknál jelentkezik. Az intenzív mozgás, a nagy fizikai megterhelés vagy egyszerűen az idő előrehaladtával bekövetkező kopás is kiválthatja.

Ezekre a tünetekre figyelj: a gerincsérv jelei

A gerincsérv leggyakoribb tünetei közé tartozik a mozgászavar, a lépcsőzés vagy ugrás elutasítása, illetve a hát vagy nyak érintésére adott fájdalomjelzés. A kutyák esetében a fájdalom jelei lehetnek a hátlapítás, remegés, étvágytalanság, és még a lebénulás is. Sokszor a kutya viselkedése megváltozik: inaktívvá válik, akár még az ágyból is nehezen kel fel.

kutya gerincserv 1
Amit tudnod kell a gerincsérvről!

Mely kutyák a legveszélyeztetettebbek?

Bizonyos kutyafajtáknál nagyobb az esély a gerincsérv kialakulására. Különösen érintettek a hosszú törzsű fajták, mint a tacskók, basset houndok és a corgik. Emellett más kisebb termetű kutyafajták, mint a francia bulldog, a shih tzu és a mopsz is hajlamosabbak lehetnek erre az állapotra. Nagyobb testű kutyák közül is érintett lehet például a német juhász, akinél a nagyobb súly terhelése és a genetikai hajlam szintén hozzájárulhat a betegség kialakulásához.

kutya gerincserv 2
Amit tudnod kell a gerincsérvről!

Kezelés és gyógyítás: mit tehetünk gerincsérv esetén?

A gerincsérv kezelése a betegség súlyosságától függ. Enyhe esetekben elegendő lehet a fizikai aktivitás korlátozása, a gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító gyógyszerek alkalmazása. Gyógytornás kezelés is jó eredményeket hozhat a mozgás helyreállításában és a gerinc stabilizálásában.

Súlyosabb esetekben, amikor a gerincsérv nyomja a gerincvelőt, vagy teljesen lebénul a kutya, műtéti beavatkozás szükséges. Ez komoly, de sokszor sikeres módja a probléma kezelésének. A műtét utáni rehabilitációban fontos szerepet játszik a fizioterápia, amely segít visszaállítani a kutya mozgását, izomerejét.

kutya gerincserv 3
Amit tudnod kell a gerincsérvről!

Hogyan előzhetjük meg a gerincsérvet? Tippek és trükkök

A megelőzés kulcsa a kutyák esetében a megfelelő életmód biztosítása. A testmozgás fontos, de kerüljük a gerincet túlterhelő ugrásokat vagy a hirtelen mozdulatokat, különösen a hosszú törzsű fajták esetében. Emellett figyeljünk a kutya súlyára is, mivel az elhízás fokozza a gerincoszlop terhelését, és növeli a gerincsérv kialakulásának esélyét.

A kutyák gerincsérve komoly probléma, de megfelelő figyelemmel és gyors orvosi beavatkozással jó esélyekkel kezelhető. Legyünk figyelmesek kedvenceink jeleire, és bármilyen tünet esetén forduljunk állatorvoshoz, hiszen a korai diagnózis jelentősen javíthatja a gyógyulás esélyeit.