Egy jó séta után jön a vízi horrorfilm. Ismerős jelenet: séta közben egy pocsolya, egy kerti slag vagy egy rossz döntés a fürdetésnél – és a kutya nyakig vizes. De ami ezután következik, az minden gazdi rémálma: egy precízen kivitelezett, nagy sebességű rázás, aminek következtében te is, a kanapé is, és a fal is garantáltan nedves lesz.

A kutyák saját mosógép-programja

De vajon miért ráznak ekkorát? A válasz egyszerű: mert életbevágóan fontos! Egy kutya bundájában rengeteg víz reked meg, amitől a testhőmérséklet veszélyesen leeshetne. Ezért az evolúció kitalálta a „biológiai centrifugát”: egy jól időzített rázás akár a bundában lévő víz 70%-át is képes eltávolítani.

kutya vizet lerazza
Miért rázza le magáról a vizet

Fizika a bundában

Amerikai kutatók videóra vették a kutyák (és más állatok) rázását, majd lelassítva kielemezték a mozdulatokat. Kiderült, hogy a kisebb állatok gyorsabban ráznak – például egy egér 30-szor rázza meg magát másodpercenként, míg egy nagyobb kutya beéri körülbelül 4-5 ciklussal. A titok a szőr, a bőr lazasága és a gerinc mozgékonysága.

Nem csak kutyák csinálják

A rázás egyébként nem csak kutyás kiváltság: a mosómedvétől a medvéig sok emlős alkalmazza ezt a módszert. De valljuk be, kevés elegánsabb látvány van egy bokszernél, aki úgy rázza magát, mintha titkos szupererejével akarna megszabadulni a gravitációtól.

kutya vizet lerazza 1
Miért rázza le magáról a vizet

A legjobb védekezés: a távolság

Bármilyen aranyos is, a legbölcsebb, amit tehetsz: amikor a kutya elkezdi oldalirányba tekergetni a fejét, és a bőre hullámszerű mozgásba kezd – fuss. Vagy legalább tarts egy törölközőt készenlétben.

És legközelebb, amikor úgy nézel ki, mint egy nedves macska, jusson eszedbe: a kutyád ezzel épp túlélési ösztöneit éli ki. A falra fröccsent vízcseppek pedig? Azok már csak a művészet részei.