Ha valaha is volt már kutyád vagy macskád, biztosan tapasztaltad már azt az érzést, amikor valahogy mindig úgy alakulnak a dolgok, ahogy ők szeretnék. Vajon mi lehet a titka annak, hogy a háziállataink ilyen könnyedén rábírnak minket arra, hogy kedvük szerint cselekedjünk? Nézzük meg, hogyan használják a kutyák és a macskák a manipuláció mesteri eszközeit, hogy elérjék a céljaikat!

A kutyák bűvös pillantása

Ki ne ismerné azt a híres „kölyökkutya szemeket”? Amikor a kutyád nagy, könyörgő szemekkel néz rád, nehéz ellenállni. Egy 2019-es tanulmány szerint a kutyák evolúciósan alkalmazkodtak ahhoz, hogy ilyen aranyos, könyörgő pillantást vessenek ránk, hiszen ez az arckifejezés a gazdikban gondoskodó érzelmeket kelt. A kutyák emiatt könnyedén elérik, hogy kapjanak egy plusz jutalomfalatot vagy egy kis figyelmet, még akkor is, ha már egyébként is megkapták a napi adagjukat.

Macskák dorombolása és dörgölőzése

A macskák a dorombolást és a dörgölőzést mesterien használják arra, hogy rávegyenek minket arra, amit szeretnének. A dorombolás olyan frekvencián szól, amely nyugtató hatással van ránk, és a dörgölőzés során a macska illatát ránk helyezi, ezáltal a területét is kijelöli. Ezekkel a viselkedésekkel a cicák könnyedén elérik, hogy több simogatást vagy éppen jutalomfalatot kapjanak. A dorombolás ráadásul tudományosan bizonyítottan csökkenti a vérnyomást, így sok gazdi nem tud ellenállni ennek a „manipulációnak”.

A kutyák „szomorú ugatása”

A kutyák gyakran alkalmazzák az ugatást, hogy figyelmet keltsenek. De nem minden ugatás egyforma! Ha figyelmesen hallgatjuk őket, észrevehetjük, hogy néha szinte szomorúan vagy könyörgőn ugatnak, amikor valamit szeretnének. Ez az ugatás gyakran akkor jelenik meg, amikor a kutya éppen szeretne kimenni sétálni, játszani, vagy éppen egy kis figyelemre vágyik. Az ilyen ugatást szinte lehetetlen figyelmen kívül hagyni, és a kutyák pontosan tudják, hogy ezzel a módszerrel elérhetik, amit szeretnének.

Macskák „étel-idő” műsora

Biztosan sokan tapasztalták már, hogy a macskák pontosan tudják, mikor jön el az étel ideje, és ezt nem félnek tudatni is velünk. A cicák gyakran „beszélnek” hozzánk, amikor éhesek, vagy éppen odadörgölőznek a lábunkhoz, mintegy emlékeztetve minket arra, hogy ideje lenne feltölteni az etetőtálat. A macskák ilyenkor szinte rendeznek egy kis műsort, hogy meggyőzzenek minket, mennyire sürgős a helyzet, és a gazdik gyakran nem tudnak ellenállni ennek a nyomásnak.

A kutyák „bűntudatot keltő” viselkedése

Van valami a kutyák viselkedésében, ami miatt bűntudatot érzünk, ha nemet mondunk nekik. Ez az „ártatlan tekintet”, amit akkor vetnek ránk, amikor valamit megtiltunk nekik, vagy amikor egyedül hagyjuk őket otthon. A kutyák pontosan tudják, hogy ezekkel a pillantásokkal könnyedén megváltoztathatják a gazdik döntését, hiszen ki szeretné látni a kedvencét szomorúan és csalódottan?

Macskák stratégiai helyválasztása

A macskák sokszor éppen ott fekszenek le, ahol a leginkább útban vannak – legyen szó a laptopunk billentyűzetéről, az olvasott könyvünkről vagy éppen az étkezőasztalról. Ez egy tudatos döntés a részükről, hiszen így biztosak lehetnek benne, hogy figyelmet kapnak. Ha a macska a munkánk közepén fekszik le a laptopra, akkor nagy eséllyel inkább megsimogatjuk, minthogy elkergessük – és pontosan ezt akarják elérni!

A manipuláció szeretetből fakad

Bár a kutyák és a macskák sokszor manipulálnak minket, ezek a viselkedések mind az őszinte kötődésük és szeretetük jelei. A háziállatok számára a figyelmünk és gondoskodásunk a legnagyobb ajándék, és mindent megtesznek azért, hogy ebből minél többet kapjanak. Ez a „manipuláció” tehát egyáltalán nem rosszindulatú – sokkal inkább egy játékos módja annak, hogy kedvenceink kapcsolatban maradjanak velünk, és biztosak legyenek abban, hogy mindig ott vagyunk számukra.

Szóval legközelebb, amikor a kutyád nagy könyörgő szemekkel néz rád, vagy a macskád dorombolva dörgölőzik hozzád, jusson eszedbe, hogy ezek a kis manipulációk a szeretetükről szólnak. És valljuk be, mi gazdik sem bánjuk, hogy néha ők irányítják az eseményeket.