2025 áprilisában több bejelentés érkezett a III. kerületből kennelköhögés gyanús esetekről. Ez a fertőző légúti betegség különösen gyorsan terjed olyan helyeken, ahol sok kutya találkozik, például kutyafuttatókban, panziókban vagy kutyaiskolákban – amiből a III. kerületben sincs hiány.

Mi is az a kennelköhögés?

A kennelköhögés valójában nem egyetlen kórokozó, hanem több vírus és baktérium együttes hatására kialakuló fertőző betegség. Leggyakrabban a kutya parainfluenza-vírus és a Bordetella bronchiseptica baktérium a ludas. A fertőzés cseppfertőzéssel terjed, és pár napos lappangás után már meg is jelenhetnek az első tünetek.

kennelkohoges 2
Kennelköhögés

Tünetek, amikre érdemes odafigyelni

  • Erőteljes, száraz, krákogó köhögés
  • Tüsszögés, enyhe orrfolyás
  • Néha bágyadtság, étvágytalanság

A köhögés olyan jellegzetes, hogy sok gazdi úgy írja le: mintha a kutya meg akarna fulladni vagy valami megakadt volna a torkán.

Hogyan kezelhető a betegség?

Az enyhébb esetek gyakran maguktól is elmúlnak, de a fertőzött kutya pihenjen sokat, és ne érintkezzen más ebekkel. Súlyosabb tüneteknél állatorvoshoz kell fordulni – ő köhögéscsillapítót, gyulladáscsökkentőt vagy szükség esetén antibiotikumot is javasolhat.

Megelőzés: jobb a bajt elkerülni!

  • Évente egyszeri védőoltással megelőzhető a fertőzés, különösen ajánlott, ha kutyád gyakran jár közösségbe.
  • A járványos időszakokban, mint amilyen most is van a III. kerületben, érdemes kerülni a zsúfolt kutyás helyeket.
  • Ne engedd, hogy kutyád mások játékait vagy vizesedényeit használja.
kennelkohoges 1
Kennelköhögés

Mit tegyél, ha a te kutyád is köhög?

Maradjatok otthon, és telefonon konzultálj az állatorvossal. A köhögés fertőző, ezért fontos, hogy ne tedd ki más kutyákat veszélynek. A III. kerületben működő rendelők tájékozottak a jelenlegi helyzetről, és segítenek a kezelésben, ha szükség van rá.

Vigyázzunk egymás kutyáira is – most különösen fontos a figyelem!