Amikor háziállatot választunk, hajlamosak vagyunk érzelmi alapon dönteni: „Ez a macska olyan cuki!”, „Ez a kutya olyan barátságos!”, vagy épp „Ez a hal olyan… csöndes!” De vajon gondoltunk már arra, hogy milyen értelmi képességekkel rendelkeznek kedvenceink? Tudományos kutatások szerint az állatok intelligenciája sokkal összetettebb, mint azt sokan hinnénk. Lássuk, mit tudnak a különböző háziállatok, és vajon megállnák-e a helyüket egy IQ teszten!
Kutyák – A négylábú zsenik
A kutyák, főleg bizonyos fajták, meglepően magas intelligenciával bírnak. Tudományos kísérletek kimutatták, hogy egy átlagos kutya képes 150-200 szót is megtanulni, és néhányuk (például a border collie-k) akár 1000 szót is felismernek! Emellett a kutyák képesek az empátiára, problémamegoldásra, sőt, megértik az emberi testbeszédet is. Szóval, ha intelligenciára vágysz, egy okos kutyával sosem fogsz unatkozni. Egy border collie-val viszont jobban vigyázz, mert lehet, hogy hamarabb megold egy rejtvényt, mint te!
Macskák – A titokzatos gondolkodók
A macskákat sokan független és „érzelemmentes” lényeknek tartják, de a tudomány szerint ez messze áll a valóságtól. Bár nem tanulnak meg annyi szót, mint a kutyák, a macskák ismerik a nevüket, és fel tudják mérni, mikor kapnak jutalmat. Egy kísérletben például bebizonyosodott, hogy a macskák képesek az asszociatív tanulásra – vagyis ha megérzik, hogy a hűtő ajtaja nyílik, máris tudják, hogy étel van kilátásban! Ravaszságban tehát simán versenyre kelnek más állatokkal.
Madarak – A szárnyaló elmebajnokok
A papagájok és hollók különösen figyelemreméltóak, ha az intelligenciáról van szó. Képzeld el, hogy egy afrikai szürke papagáj, Alex nevű társa, képes volt számolni és megkülönböztetni a színeket! Nem csoda, hogy a madarak sokszor olyan gyorsan tanulnak trükköket, mint a kutyák, sőt, néhányuk komplex rejtvényeket is meg tud oldani. Ha tehát egy madárban gondolkodsz, készülj fel egy igazi kis Einsteinre, akit nem könnyű átverni!
Kisemlősök – Az apró agyak nagysága
A hörcsögök, tengerimalacok és nyulak aranyosak és szórakoztatóak, de ne várjuk tőlük, hogy egy Rubik-kockával impresszionálnak minket. Azonban a kisemlősök is képesek az asszociatív tanulásra, főként ha élelemről van szó. Hörcsögökkel például bizonyították, hogy megjegyzik, hol rejtették el élelmüket, és képesek visszatérni érte. Tehát bár nem fognak Nobel-díjat nyerni, a túlélési készségeik figyelemre méltóak.
Halak – Az elfelejtett zsenik
Sokan úgy gondolják, hogy a halak memóriája csak néhány másodpercre terjed ki, de ez egy tévhit. Kutatások kimutatták, hogy egyes halak, például az aranyhalak, akár 5 hónapig is megjegyezhetnek egy útvonalat vagy feladatot. Egyes fajok képesek színkódok alapján tájékozódni és problémákat megoldani. Ki hitte volna, hogy a halak agyi kapacitása ilyen komoly meglepetéseket tartogat?
Hüllők és kétéltűek – A hidegvérű elmélkedők
A hüllőket sokan nem tartják különösebben intelligensnek, ám ez is megdőlni látszik. Egy kutatásban például egy teknős megtanulta megnyomni egy gombot, hogy ételt kapjon. A gyíkok és kígyók inkább a túlélési ösztöneikre hagyatkoznak, de ez nem jelenti azt, hogy ne tudnának tanulni. A legnagyobb meglepetést azonban a kétéltűek okozzák: egyes békák képesek felismerni a mintázatokat, és hosszú távú memóriával rendelkeznek.
Lovak – Az intelligens igáslovak
A lovak rendkívül érzékenyek az emberi érzelmekre és testbeszédre. Egyes lovak képesek felismerni gazdájuk hangulatát, és ennek megfelelően reagálni. Emellett kiváló memóriával bírnak: ha egyszer megtanítanak nekik valamit, hosszú időre megjegyzik. A lovak tehát nemcsak a fizikai munkában segíthetnek, de érzelmi társak is lehetnek.
Kinek mi az előnye?
Az intelligencia mértéke állatonként eltérő, de minden állatnak megvan a maga egyedülálló képessége, amely alapján a gazdák dönthetnek. A kutyák lojalitása és tanulékonysága, a macskák önállósága és ravaszsága, a madarak kreativitása vagy a halak kitartó emlékezőtehetsége mind más-más típusú gazdákhoz illenek. Tehát mielőtt választasz, gondold végig, melyik állat képességei passzolnak hozzád leginkább – és készülj fel arra, hogy időnként az állatok bizony intelligens meglepetésekkel szolgálnak!