Fontos a séta.

A kutyák életciklusa sokkal gyorsabb, mint az embereké és egyszer csak azt vesszük észre, hogy miközben alig telt el 8-10 év, hű társunk már olyan, mint egy ’öregúr’, vagy ’öregasszony’. Az idősebb ebeket már másképp kell neveli, gondozni, mint a fiatalokat, de ez nem jelenti azt, hogy ne taníthatnánk vagy sétáltathatnánk őket.

Mire figyeljünk oda?

Mentális egészség

Egy idős kutyának is meg lehet tanítani új trükköket, hogy mentálisan is ösztönözzük, és mérsékeljük a szellemi hanyatlást. Az agy karbantartása fontos, még akkor is, ha a 8-10 éves kutya már szeniornak tekinthető.

Gyakorlatok

Sokan úgy gondolják, hogy egy idős kutyának kb. napi 30 percet kell sétálnia. Valóban fontos, hogy karban és mozgásban tartsuk, de csak az egyéni lehetőségei mentén. Ha ízületi, mobilitási problémái vannak, akkor előbb mindig az állatorvossal egyeztessünk.

Étrend

A tápláló ételek kiemelten fontosak, ezek meghatározzák a kutyus általános állapotát közérzetét is. Energiát adnak és kielégítő alvást biztosítanak. Érdemes természetes, kifejezetten idős kutyáknak készült tápokat választani.

Mit tegyünk és mit ne tegyünk az idősödő kutyussal?

Igen: figyeljünk mindig a fizikai és a mentális állapotban bekövetkezett változásokra – mindenre, ami különbözik a normálistól.

Nem: ne helyezzük a mi életmódunkat és időbeosztásunkat a kutya elé. Győződjünk meg arról, hogy a sétájukat a korukhoz szabjuk és nem a mi igényeinkhez. Minimalizáljuk a drasztikus változtatásokat a napi rutinban.

Igen: emlékeztessük magunkat arra, hogy változhatnak a kutya képességei. Az idősebb ebek csúszkálhatnak a fa padlón és lépcsőkön, ezért érdemes futószőnyegeket, szőnyegeket letenni a biztonságos közlekedés érdekében.

Nem: ne mondjuk le az idősebb kutyusról, mintha már semmit sem csinálhatnánk vele együtt, vagy a megváltozott állapota miatt már nem lenne képes bizonyos dolgokra.

Igen: tartsuk aktívan az elmét egyszerű edzőgyakorlatokkal, amelyek fizikai és mentális elemeket egyaránt tartalmazhatnak. Érdemes az alábbi trükköket megtanítani és egészséges falatkával jutalmazni:

  • láb között átbújás, átszaladás,
  • pacsi,
  • integetés,
  • tánc,
  • mancsrázás,
  • beszéd,
  • hátrafelé járás,
  • játékok eldugdosása
  • meghajlás.

Forrás: www.goodnewsnetwork.org