A kutya családtag. Ezt vallja talán mindenki, akinek négylábú háziállata van otthon. Kedvencünk kényelméért pedig minden tőlünk telhetőt megteszünk. Habár időről időre felbukkan a ház egyes területein, főként a konyhában evés közben, vagy a hálószobában amikor alszunk, számára a faház jelenti az otthont. Azt a helyet, ahol lepihen, alszik. Ehhez viszont az is kell, hogy ez a kis menedék méltó legyen hozzá. Dönthetünk úgy, hogy már kész kutyaházat vásárolunk, de úgy is, hogy mi magunk, szívből építjük ki azt a helyet, amit megérdemel.

A hibátlan kutyaház ismérvei

Aligha létezik objektív lista a tökéletes kutyaházról. Hiszen mind tudjuk, a kutyák ugyanúgy érző lények, eltérő igényekkel, érzésekkel. Egyes blökik a kevesebbel is beérik, mások pedig inkább velünk aludnának a hálóban, és nem szeretnék a házat őrizni éjszaka.

Általánosságban elmondható, hogy a kutyaháznak nem szabad túl szűknek, sem tágnak lennie, illetve meg kell védje a kedvencünket az időjárás viszontagságaitól, melegen tartania őt a hidegebb hónapokban is. Na és persze ne essen szét az egész.

Ezeknek a kritériumoknak kétféleképpen is megfelelhetünk. Az egyik, hogy elmegyünk valamelyik üzletbe, és kiválasztjuk azt a típust, aminek remélhetőleg örülni fog négylábú barátunk. A másik opció, hogy mi magunk készítjük el a remélhetőleg minden szempontból tökéletes kutyaházat.

A kutyaház kiválasztásának szempontjai

Ma már nincs olyan dolog, amit ne lehetne megvásárolni valamelyik üzletben, vagy akár az interneten. A kutyaház sem kivétel. Ráadásul a választék sem épp szűkös, ami néha jó, néha kevésbé. Hiszen nem könnyű kiválasztani, melyik lesz a megfelelő darab. Más az anyaguk, a méretük, a stílusuk és így tovább. Ahhoz, hogy megtaláljuk a lehető legjobb otthont a kutyus számára, az ő tulajdonságait és a kertünk adottságait kell elsősorban meghatározni.

Mekkora a kutyus?

A kutyaháznak passzolnia kell kedvencünk méreteihez. Nem mindegy, mekkora a bejárat, vagy alapvetően az egész rezidencia. Ha túl kicsi hozzá képest, akkor nem fér el kényelmesen, ha túl nagy, akkor nehéz lesz télen úgy “befűteni”, hogy ne fázzon.

Hova kerül a kutyaház?

Fontos szempont a kutyaház helye is. Lehet teljesen szabadtéren, vagy fedett részen is. Azért lényeges kérdés, mert egy árnyékos helyen, ahol kevésbé éri a nap, a nagy melegben elviselhetőbb hőmérsékleten pihenhet a házi kedvenc. Másrészt esős időben sem fog megázni, ha kibújik onnan. Tappancsainak nyoma és a takarítás a házban utána további fejfájást okozna.




DIY kutyaház: tökéletes otthont a házi kedvencnek saját kútfőből

Ha a boltban nem találunk megfelelőt, vagy simán szeretnénk mi magunk elkészíteni a házikedvencünk otthonát, akkor ez sem akkora ördöngösség. Sőt, talán a kutyus is érzi majd valahol legbelül, hogy a gazdája építette neki, benne van az ideje, energiája, így jobban fogja szeretni. Nincs szükség óriási barkácsoló tudásra sem, az interneten is lehet találni számos videót, cikket róla, hogyan lehet elkészíteni egy ilyen faházat lépésről lépésre.

Milyen faanyagból készül?

Mindennek az alapja a tartós, jó minőségű faanyag használata. Nem kell prémium darabra sem gondolni, de egy jobb minőségű darabbal azért könnyebb dolgozni. Ráadásul egyenes lesz, szebb vágási felületekkel. Miután végeztünk, a fadarabot érdemes tisztázni, csiszolni.

Megfelelő festék használata

Ha a szabadtéri kutyaház mellett döntöttünk, akkor használjunk valamilyen vizes bázisú környezetbarát festéket, hiszen így kellően tartós, strapabíró lesz.

Milyen szerszámokra lesz szükség?

A DIY munkákhoz természetesen szükség lesz pár szerszámra, például a faanyag megmunkálásához. A fűrész, az akkus csavarhúzó, a kalapács és az excentercsiszoló egyaránt hasznos segítséget nyújtanak.

  • A fűrésszel például vágásokat végezhetünk a faanyagon, a deszkák méretre vágásához.
  • Az akkus csavarhúzót a csavarok beillesztéséhez és meghúzásához használhatjuk, ami könnyebbé teszi a csavarozást és időt nyerünk vele.
  • A kalapáccsal rögzíthetjük a faanyagot egymáshoz, például a deszkákat a keretbe erősítve. Segítségével továbbá könnyedén beüthetünk vagy kihúzhatunk meglazult szögeket.
  • Az excentercsiszoló segítségével simíthatjuk és csiszolhatjuk a faanyagot, például a durva élek lekerekítéséhez vagy az egyenetlenségek eltávolításához. Ezzel esztétikus és sima külsőt biztosítunk a kutyaháznak.

Makita elektromos excentercsiszoló (kép: Zákány Szerszámház)

Bármilyen szerszám használata is válik szükségessé, gyorsan és egyszerűen beszerezhetjük online, például a Zákány Szerszámház széles kínálatából.

Képek forrása: Freepik, Pixabay, Zákány Szerszámház