A vadmacskák titokzatos, rejtőzködő életmódjuk miatt ritkán kerülnek az emberek szeme elé, de ilyenkor, a párzási időszakban egyre gyakrabban tűnnek fel. A természetvédők most arra hívják fel a figyelmet, hogy ebben az időszakban különösen fontos az óvatos közlekedés és a faj védelme. De hogyan zajlik a vadmacskák udvarlása, és miért van szükség a fokozott odafigyelésre? Cikkünkben ezekre a kérdésekre is választ adunk.

Veszélyes szerelmi utak – Miért kell most jobban figyelnünk?

Februárban megkezdődik a vadmacskák (Felis silvestris) párválasztási időszaka, amely márciusig tart. Ebben az időszakban a hímek és nőstények aktívabbak, nagyobb területeket járnak be, és gyakrabban keresztezik az utakat, ami sajnos a gázolások számának növekedését eredményezi. A Budakeszi Vadaspark és partnerei most a lakosság segítségét kérik, hogy minimalizálják ezeket a veszteségeket, és hatékonyabban védjenek egy fokozottan védett fajt.

A vadmacskák szerelmi rituáléja – Harc és romantika a vadonban

A vadmacskák magányos életmódot folytatnak, territóriumukat vizelettel, ürülékkel és karmolásnyomokkal jelölik meg. A párzási időszakban azonban a hímek rekedtes, hurrogó hangokkal hívják fel magukra a nőstények figyelmét, miközben folyamatosan keresik a potenciális párjukat. A vemhesség körülbelül 60 napig tart, amelynek végén a nőstény 2-4 kölyköt hoz világra.

A kölykök az első hónapokban teljesen anyjukra vannak utalva, és csak 10-12 hetes korukra lesznek képesek teljesen elhagyni a rejtekhelyüket. Az anya vadmacska gondosan neveli őket, tanítja a vadászatra és a veszélyek elkerülésére.

Miért van szükség a vadmacskák megmentésére?

A vadmacskák fennmaradását számos tényező veszélyezteti, köztük az élőhelyek feldarabolódása, a házimacskákkal való hibridizáció és a gázolások. A Budakeszi Vadaspark, a Pilisi Parkerdő és a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósága 2021-ben indította el a Vadmacska Fajmegőrzési Programot, amelynek célja a faj kutatása, megfigyelése és védelme.

Te is lehetsz a vadmacskák védelmezője!

A lakosság is hozzájárulhat a vadmacskák védelméhez az alábbi módon:

  1. Ha elütött vagy elhullott vadmacskát észlelsz, készíts róla fotót!
  2. Jegyezd fel az észlelés pontos időpontját!
  3. Rögzítsd a helyszínt GPS-koordinátákkal!
  4. Küldd el az adatokat az alábbi e-mail címekre:
  • buranyi.virag@bkvp.hu
  • pbkte@dinpi.hu

Minden bejelentés segíti a szakembereket a vadmacskák pontos elterjedésének feltérképezésében és a veszélyeztető tényezők csökkentésében.

segits a vadmacskak vedelmeben 1
Segíts a vadmacskák védelmében!

Lassíts a természetért – Óvd a vadmacskákat az utakon!

A szakemberek fokozott figyelmet kérnek a Pilisi Parkerdő és a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság területein áthaladó főutak mentén, ahol a vadmacskák gyakrabban bukkannak fel ebben az időszakban. Különösen a természetközeli utak, erdőségek és mezőgazdasági területek közelében fontos a lassabb és óvatosabb vezetés, hogy elkerüljük az állatokkal való ütközéseket.

Fontos, hogy a közlekedők ebben az időszakban fokozott figyelemmel vezessenek az erdős területek közelében, és tartsák be a sebességhatárokat. Egy kis odafigyeléssel hozzájárulhatunk a vadmacskák biztonságához és a faj fennmaradásához.

A vadmacskák megőrzése közös felelősségünk, és minden apró figyelmesség segíthet ennek a rejtőzködő fajnak a megmaradásában!