Beszél, utánoz, de gondolkodik is?

A papagáj nem csupán színes dísz a nappaliban vagy az a hangos lakótárs, aki néha jobb poénokat mond, mint mi magunk. Ő egy kifejezetten intelligens, kíváncsi és tanulékony állat – már ha épp van hozzá kedve. Mert a papagáj nem kutya: nem mindig akar megfelelni, és főleg nem „gazdikedvért” dolgozik. De ez nem a butaság jele. Inkább az önálló gondolkodásé.

Tollas IQ-bajnokok

A papagájok – különösen a jákópapagájok és az amazóniai fajok – hihetetlen kognitív képességekkel rendelkeznek. Egyes kutatások szerint annyi szót képesek megjegyezni, mint egy 3-4 éves gyerek, és akár logikai összefüggéseket is felismernek. Az egyik leghíresebb példány, Alex, egy jákópapagáj volt, aki nemcsak tárgyakat ismert fel, hanem színeket, számokat is tudott azonosítani, sőt néha visszakérdezett (!), ha nem volt biztos a dolgában.

Tanulni? Csak játékosan!

A papagáj nem egy iskolás gyerek – de ha úgy tálaljuk, hogy a tanulás móka, akkor meglepő dolgokra lehet képes. Néhány otthon is kipróbálható játék:

  • Kis színes kupakok pakolgatása: tanítsuk meg neki, hogy pirosat a piroshoz, kéket a kékhez tegyen! Ez nem megy egyik napról a másikra, de idővel felismeri a színek közti különbségeket.
  • Kedvenc szó gyakorlása jutalomfalattal: ha mindig ugyanarra a szóra kapja a finomságot, könnyen megtanulja összekötni a hangot a sikerélménnyel.
  • Tükör előtti beszélgetés: a papagájok sokszor a tükörképüktől is tanulnak – főleg, ha közben mi is beszélünk hozzá.

A motiváció kulcsa: a papagáj kedve

Fontos megérteni, hogy a papagáj nem „szófogadó” állat. Nem azért mond ki szavakat vagy tanul trükköket, mert mi szeretnénk – hanem mert ő akarja. Ha épp fáradt, unatkozik vagy morcos, lehet, hogy aznap nem hajlandó „produkálni” magát. De másnap újra játékos kedvében lesz, és már mondja is: „helló!”

Ne csak nézd, beszélgess vele!

A legjobb módja annak, hogy fejlesszük papagájunk intelligenciáját, az az, ha rendszeresen kommunikálunk vele. Kérdezzünk tőle, ismételjük a neveket, kommentáljuk a napot. A hangminták és szavak folyamatos ismétlése segít neki abban, hogy új dolgokat sajátítson el. És ha elég türelmesek vagyunk, lehet, hogy egy nap visszaköszön: „jó reggelt!”

Nem buta, csak önálló

Ha legközelebb a papagájod nem válaszol, ne vedd magadra. Lehet, hogy épp gondolkodik. Vagy épp a fejében fogalmaz egy frappáns visszavágást. Egy biztos: ezek a madarak jóval okosabbak, mint ahogy azt sokan gondolnák – csak nem mindig hajlandók ezt a mi kedvünkért bizonyítani.

Források: