Ha azt hitted, a kutyák csak úgy összevissza ugatnak, vinnyognak, nyüszítenek és morognak, akkor van egy jó hírünk: valójában egy jól felépített, bonyolult kommunikációs rendszert használnak. Csak épp nem mindig az történik, amit mi, kétlábú fordítógépek gondolunk.

A hangerő nem minden

A kutyák hangja nemcsak arról árulkodik, hogy mit éreznek, hanem arról is, hogyan akarják befolyásolni a másikat. Az ugatás például lehet játékos, figyelmeztető, izgatott vagy éppen dühös. Egy magas, rövid ugatás azt mondhatja: „Játssz velem!”, míg egy mély, elhúzott morgás inkább azt: „Ne gyere közelebb, haver.”

kutyak kozotti beszelgetes szabalyai 3
A kutyák közötti beszélgetés szabályai

A morgás nem mindig vita

A kutyák közötti morgásnak nem csak fenyegető jelentése lehet – sokszor egyszerűen arról szól, hogy valaki zavarban van, bizonytalan vagy csak próbálja elkerülni a konfliktust. Mint amikor valaki idegesen nevet, csak itt a kacagás helyett egy kis torokrezgetés történik.

Szagokkal is beszélnek

A kutyák kommunikációjának legalább fele a szaglásról szól. A fenék- és fűszaglás olyan, mint nálunk a Facebook-profil: ki vagy, hol voltál, mit ettél, és mikor voltál utoljára ideges. Egy rövid szimatolás után a kutya pontosan tudja, hogy a másik eb stresszes, szerelmes vagy csak túl sok pörköltet evett.

kutyak kozotti beszelgetes szabalyai 2
A kutyák közötti beszélgetés szabályai

Testbeszéd: az ugatás testvére

A fül- és faroktartás, a fej döntése, a szemkontaktus kerülése vagy épp felvétele – ezek mind-mind beszédes gesztusok. Egy „komolytalan” játékharapás is lehet barátságos felhívás, míg egy megfeszített test vagy megállás előtti megmerevedés komolyabb vitát jelezhet.

Társalgás kutyamódra

Két kutya találkozásakor egy pillanat alatt lezajlik a „Szia, te ki vagy?” – „Béla vagyok, nem keresek bajt” – „Oké, akkor menjünk tovább!” típusú dialógus. Persze néha jön egy kötekedő karakter is, akinél már az első szippantásnál kiderül, hogy nem egy barátságos labdázós típus.

És mit tehet a gazdi?

A legfontosabb: ne szakítsuk félbe a kutyák kommunikációját, ha épp csak felmérik egymást. Figyeljük meg őket, tanuljuk meg a jeleiket – és főleg: ne csak a hangokat halljuk, hanem az egész „testbeszélgetést”.

kutyak kozotti beszelgetes szabalyai 1
A kutyák közötti beszélgetés szabályai

A kutya nem beszél, de nem is hallgat

A kutyák közötti társalgás bonyolult, gazdag és sokszor viccesen emberi. Ha egyszer elkezdjük értelmezni, úgy fogjuk érezni, mintha egy sajátos nyelvet tanulnánk meg – csak itt a nyelv ugat, szimatol és farokkal int helyetted.