A szibériai csíkosmókus (Eutamias sibiricus) olyan, mintha egy túlmozgásos gesztenye és egy parkour-bajnok keresztezéséből született volna. Fürge, csíkos, mindig elfoglalt – és ha egyszer beköltözik hozzánk, garantáltan nem marad észrevétlen. De vajon mit kell tudni róla, mielőtt a nappaliban landol?

Ázsiai vendég, aki nem szereti a tétlenséget

Ez a csíkos energiagombóc Szibériából, Kínából és Koreából származik. A természetben bokrok között rohangál, odúkban raktároz, és meglepően jól viseli a hideget – szóval ne lepődj meg, ha télen is a plafonig szökdel.

Pöttöm test, látványos csíkozás

Testhossza 18–25 cm, ebből a farok akkora, hogy külön fejezetet érdemelne. A hátán 5 sötét csík fut végig, olyan pontossággal, amit egyetlen divattervező sem tudna utánacsinálni. Ránézésre is tudod: ez nem egy átlagos háziállat.

hodit a sziberiai csikosmokus 1
Hódít a szibériai csíkosmókus

A lakás kis adrenalinszint-növelője

Ne számíts ölelgetnivaló cukiságra – a csíkosmókus inkább az a típus, aki egy pillanat alatt eltűnik a függöny mögött, majd feltűnik a könyvespolcon, aztán az ajtófélfa tetején. Imád mászni, ásni, ugrálni, pakolni és megfigyelni. A kézben ücsörgés nem az ő stílusa, de azt nagyon értékeli, ha tiszteletben tartjuk a határait.

Tipp: felnőttként territóriumát szentnek tekinti, így egyedül ajánlott tartani – a szobatársi békét nem neki találták ki.

Mit eszik ez a kis mozgásbajnok?

A menüje változatos: magvak, diófélék, alma, bogyók, zöldségek és egy kis fehérje (pl. lisztkukac). A szotyit szereti, de ne hagyjuk, hogy csak azon éljen – kiegyensúlyozott étrenddel lehet igazán energikus (már amennyire még lehet fokozni…!).

Egy „ház” nem ház, ha nincs benne játszótér

A mókuslakás nem egy hörcsögketrec! Minimum 100 cm magas, több szintes, mászókával, ágakkal, odúval felszerelt helyre van szüksége. Ha tud ugrani, mászni, elbújni, akkor boldog. Ha nem – hát akkor unatkozni kezd. És ha unatkozik… jobb nem megtapasztalni.

Mennyi ideig számíthatsz rá, hogy mindent újraszab?

A csíkosmókus 6–10 évig is élhet, ha jól tartod. Ez idő alatt lesz mókás, makacs, kíváncsi, sőt néha teljesen kiszámíthatatlan – de mindig lenyűgöző.

hodit a sziberiai csikosmokus 2
Hódít a szibériai csíkosmókus

Gyerek mellé? Csak ha a gyerek nem akar vele focizni

Ez az állat nem való kisgyerek ölébe. Nem szereti a nyomorgatást, és az „én is szeretnék egy mókust kézbe venni” típusú közeledést gyors sprinttel hálálja meg. Viszont ha a gyerek már érti, hogy egy mókus nem plüssfigura, akkor egy életre szóló tanítómestert kap: tiszteletről, megfigyelésről és türelemről.

A szőrmók, aki nem kér simogatást – csak szabadságot

A szibériai csíkosmókus nem kezdőknek való, de ha elfogadjuk a különcségét és biztosítjuk neki a mozgásteret, akkor ő lesz a leglátványosabb, legpörgősebb, legcsíkosabb lakótárs, akit valaha is befogadtunk. És garantáltan nem fogsz unatkozni mellette.