Ha valaki egyszer azt mondja, hogy „egy rágcsáló csak rágcsál meg futkározik”, mutass neki egy degut. Ez a Dél-Amerikából származó, mindig mozgásban lévő kisemlős egyszerre olyan, mint egy miniatűr tornatanár, egy tudós és egy lakberendező – csak bundával.

A degu nem unatkozik. De te se fogsz mellette!

Ez a kis szőrgombóc tele van energiával. Szeret futni, ugrálni, építeni, rombolni (főleg ha kartonról vagy játékokról van szó), és igen, okos. Komolyan. Megtanulja a neved, reagál a hangodra, és ha megszokott, nemcsak elvisel, hanem keres is téged. Mindezt olyan gyors mozgással kombinálja, hogy a szemöldököd is felkapod.

Nem egyke-típus

A deguk rendkívül társas lények, egyedül szomorkodnak, sőt, depresszióssá is válhatnak. Ezért mindig legalább ketten legyenek! De vigyázat: ez nem azt jelenti, hogy a gyerek is testvért kap, csak mert a degu se lehet egyedül.

Különleges igények – nem extra hóbortból

A degu nem eszik cukrot – tényleg! A cukor megviseli a szervezetét, ezért akár diétás rágcsálónak is nevezhetnénk. Száraz eleséggel, szénhidrátban szegény zöldségekkel, szénával és sok-sok rágcsálnivalóval tudjuk boldoggá tenni. A fás elemek nemcsak játékot jelentenek számára, hanem elengedhetetlen fogkoptató eszközök is.

Lakberendezési kézikönyv deguknak

A degunak nem elég egy kis ketrec és egy tálka. Kétszintes, tágas lakótérre van szüksége, lehetőleg sok búvóhellyel, fával, polcokkal és játékokkal. Órákig elvan, ha van mit bontogatni, felfedezni, berendezni.

degu a kis meretu nagy eszjarasu lakotars 1
Degu: a kis méretű, nagy észjárású lakótárs

Hogyan tartsuk helyesen a degut?

A degu tartása odafigyelést és tudatosságot igényel. Először is: ne akváriumban, hanem jól szellőző, rácsos ketrecben tartsuk, ahol legalább 2–3 szintes mászási lehetőséget biztosítunk neki. Fontos a napi friss széna, amit nemcsak eleségként, hanem fészeképítésre is használ. A ketrecet legalább hetente egyszer takarítsuk alaposan, és mindig legyen benne elég faág vagy rágcsálnivaló, hogy ne unalmában kezdje bontani a berendezést. A degu nem szereti a huzatot és a túl magas páratartalmat, ezért világos, száraz, de nem tűző napos helyet válasszunk neki. A homokfürdő sem maradhat el: ez segít tisztán tartani a bundáját, és boldoggá teszi őt.

Degu és a gyerek: működhet?

Igen, de csak akkor, ha a gyerek nem akarja őt naponta kétszer „megölelni”. A degu néz, figyel, tanul, de nem egy társasjáték. Inkább önálló kis lény, aki mellett a gyerek megtanulhatja, milyen az igazi, kölcsönös tiszteleten alapuló kapcsolat. (Kis testben nagy tanító rejlik!)

Meddig lesz velünk?

A degu átlagosan 5–8 évig él, megfelelő tartás mellett. Ez azt jelenti, hogy hosszabb távra tervezhetünk vele, nem csupán egy pillanatnyi fellángolásról van szó.

degu a kis meretu nagy eszjarasu lakotars 2
Degu: a kis méretű, nagy észjárású lakótárs

És mi a lényeg, ha levonjuk a tappancsnyomokat?

A degu nem divatállat. Nem a „következő kis szőrmók a sorban”, hanem egy okos, aktív, érdeklődő kis teremtmény, aki többet tanít nekünk az állattartásról, mint hinnénk. Ha pedig rászánjuk az időt és az odafigyelést, akkor ő lesz a legszőrösebb, legpörgősebb tanítómester, akivel valaha is összefutottunk egy ketrec mellett.