Ha több macska él egy háztartásban, a gazdi előbb-utóbb gyanakodni kezd: vajon ki a főnök? Van egy, aki mindig elsőként eszik? Egy másik, aki minden ablakpárkányt birtokol? És van, aki mindezt rezignáltan tűri a sarokból? Felmerül a kérdés: létezik-e hierarchia a macskák között – és ha igen, hogyan néz ki?

A macskák nem kutyák – és ezt komolyan is gondolják

Míg a kutyáknál jól ismert az alá-fölé rendeltségi viszony, a macskáknál ez jóval árnyaltabb. Ők ugyanis nem falkában élő állatok – a természetben inkább szólóban vadásznak, és csak akkor viselik el egymás társaságát, ha muszáj. Vagy ha a másik nagyon puha.

fonok a macskafalkaban 3
Főnök a macskafalkában?

Vannak szabályok – de csak ha a macskák is úgy gondolják

A macska-háztartásokban gyakran kialakul egyfajta dinamikus rend, amit mi, emberek szeretünk „rangsort” emlegetve leegyszerűsíteni. Valójában inkább egy diplomáciai rendszerhez hasonlít: ki, mikor és hol tartózkodik, ki kinek megy odébb, ki nyávog hangosabban a reggeliért. A „főnök” sokszor az, akit a többiek békén hagynak, és aki elsőként jut az új kartondobozhoz.

fonok a macskafalkaban 2
Főnök a macskafalkában?

A hatalom finom jelei

Helyfoglalás: a domináns cica mindig ott van, ahol te is szeretnél lenni: kanapén, billentyűzeten, frissen teregetett ruhán.

Tekintélyes nézés: nem kell támadni, elég egy hosszú, lassú pislogásokkal tarkított szuggerálás. Az üzenet átmegy.

Passzív-agresszív viselkedés: odaül a másik mellé… és csak néz. Néééz. Aztán hirtelen mindenki más helyet keres magának.

Lehetnek konfliktusok, de ritkán válnak véressé

A cicák általában nem verekednek addig, míg feltétlenül nem muszáj. Egy kis fújás, morgás, mancslegyintés elég ahhoz, hogy a másik visszavonulót fújjon. Ha mégis komolyabb harc alakul ki, akkor ott valami nincs rendben: lehet, hogy túl kicsi a tér, nincs elég etetőtál vagy alomtálca – vagy egyszerűen csak túl kevés a napfényes ablakpárkány.

fonok a macskafalkaban 1
Főnök a macskafalkában?

A békés együttélés titkai

  • Külön tálkák, külön vécék, külön pihenőhelyek – igen, mindegyiknek.
  • Rengeteg magas hely: polcok, kaparófák, szekrények teteje, hogy el tudjanak vonulni.
  • Emberi igazságosság helyett macskabarát rugalmasság: néha a béke többet ér, mint az, hogy ki evett először.

Te is a rangsor része vagy

Fontos tudni: a gazdi is része a cicák társadalmi rendszerének. A macska néha rajtad keresztül üzen a másiknak. Például ha csak akkor hajlandó enni, ha nem látja a másikat. Vagy ha kizárólag akkor bújik hozzád, amikor „az a másik” nincs a közelben. Ne lepődj meg: lehet, hogy te vagy a beosztott. Vagy a békebíró. Vagy az ételszállító.

fonok a macskafalkaban 4
Főnök a macskafalkában?

A macskák világa nem hierarchia, hanem diplomácia

A cicák nem egyértelműen hierarchikusak, de nem is teljesen egyenrangúak. Inkább alkalmazkodnak, lavíroznak, tárgyalnak – és közben gondoskodnak róla, hogy te mindig tudd, ki az, aki épp ma a főnök. Hol az egyik, hol a másik. De egy biztos: te sosem leszel az.