Egy örök kutyás dilemma.

Ha van kerted, és van kutyád, akkor nagy eséllyel már találkoztál azzal a jelenséggel, hogy a drága négylábúd valamiért mindig a legszebb, legzöldebb füves területet választja kis és nagy dolgai elvégzésére. Mintha direkt keresné a legápoltabb részt, hogy ott hagyja rajta a nyomát. De miért csinálja ezt, és hogyan lehet leszoktatni róla? Nézzük meg együtt!

Miért pont a fű?

A kutyák nem véletlenül választják a gondozott gyepet:

  • Kényelmes: A rövid, puha fű sokkal kellemesebb a tappancsuknak, mint a kavics vagy a száraz föld.
  • Szagmegőrzés: A kutyák a területük megjelölésére is használják az ürüléküket, és a fű jobban megtartja a szagokat.
  • Biztonságérzet: Egy szép, rendezett kertben nincs annyi zavaró tényező, így nyugodtabban tudják végezni a dolgukat.
  • Szokás kérdése: Ha egyszer rászokott egy helyre, mindig oda fog menni – mert így szokta meg.
kutya ne hasznalja vecenek a gyepet 1
Hogyan vedd rá a kutyát, hogy ne használja vécének a gyepet?

Ha te nem annyira rajongsz a „természetes díszekért” a pázsiton, akkor nézzük, hogyan lehet ezen változtatni!

1. Kijelölt mellékhelyiség

A legjobb megoldás, ha kijelölsz egy területet a kertben, ami kutyaillemhelyként használható. Ez lehet egy földes, kavicsos vagy mulccsal borított rész. Ha az első alkalommal átteszel oda egy kis kutyaürüléket, az illat miatt hamarabb megérti, hogy ez az új WC. Ne feledd, ha ott végzi a dolgát, jár a dicséret és a jutalomfalat!

2. Szagriasztás

A kutyák nem szeretnek bizonyos illatokat, például az ecetet, a citrusféléket vagy a kávézaccot. Ha ezekkel permetezed be a gyepet (persze óvatosan, hogy a fű is túlélje), elkerülheted a nem kívánt meglepetéseket. Léteznek speciális kutyariasztó spray-k is, ha inkább ilyesmivel próbálkoznál.

3. Pozitív megerősítés

Fontos, hogy ha látod, hogy éppen a fűre készülne tenni ezt-azt, finoman vezesd át a kijelölt helyre. Ha ott végzi a dolgát, dicsérd meg alaposan, és adhatsz neki valamilyen finomságot is. Ha következetes vagy, néhány hét alatt megtanulja, hogy hova érdemes mennie.

4. Rendszeres séta

Ha van lehetőséged, vidd ki sétálni a kutyát naponta többször, hogy inkább a természetben intézze el a dolgát, és ne a kertedben. A rendszeres séta nemcsak az egészségének tesz jót, hanem csökkenti a kertben történő balesetek esélyét is.

5. Fizikai akadályok

Ha van egy különösen védett része a gyepnek, amit semmiképp sem szeretnél kutyásítani, akkor próbálkozhatsz alacsony kerítéssel, kerti szegéllyel vagy akár nagyobb növényekkel, amik elterelik a figyelmét és persze az útját.

Türelem, kitartás, humor

A kutyanevelés nem egyik napról a másikra történik, és néha előfordul, hogy egy-két „baleset” mégis a fűre kerül. A lényeg, hogy következetesen, türelmesen vezesd a kutyádat a helyes irányba. Egy kis humor sem árt – elvégre, ha már így alakult, tekintheted úgy is, hogy a kutyád segít „trágyázni” a gyepet!

Ha pedig minden kötél szakad, gondolj arra, hogy legalább a fű zöld…