A tartós meleg minden élő szervezetet megterhel, a macskák sem kivételek.
Mivel nekik csak az orrukon és a lábpárnáikon vannak verejtékmirigyeik, azok kevésnek bizonyulnak ahhoz, hogy lehűtsék a macska testét. A hőségben a cicusok leginkább árnyékba húzódva, hűvösebb helyeket keresve pihennek, a hideg kőre fekszenek, keveset mozognak, és gyakrabban mosakszanak, ha nagyon melegük van. Mit tehetünk még, hogy könnyebbé tegyük számukra is a kánikulát?
Az olyan elemi dolgokon kívül, minthogy nem a legnagyobb melegben engedjük ki a kijárós cicát, a lakásban élőknek is klíma híján besötétítünk és éjjel szellőztetünk, nedves törülközővel hűsíthetjük. Ezt nem kell feltétlen ráteríteni, mint egy borogatást, hanem, ha a benedvesített, vagy száraz, de egy ideig hűtőben tárolt törülközőt, ha valahova leterítünk, maga is nagy eséllyel megtalálja és ráfekszik.
Mindig legyen előtte hideg víz!
A nagy melegben előnybe részesíthetjük az egy adagos, nedves eledeleket! Azokban is van némi folyadék, ráadásul a kis mennyiség nem fog idő előtt megromlani a melegben. Ilyenkor sok macskának csökken az étvágya, ahogy nekünk is, emiatt nem kell feltétlen aggódni, ha kevesebbet is, de eszik.
Ha mégis hőguta tüneteit látnánk rajta, ami:
- levert, gyenge, esetleg öntudatlan
- gyakran veszi a száján a levegőt, szinte liheg
- 40 fok fölé emelkedik a testhője
- esetleg hányni kezd
majd később:
- laposodik a légzése
- elhalványodnak a nyálkahártyái
- növekszik a pulzusa
azonnal le kell hűteni! Ezt lehet nedves törülközővel, de fokozatosabb egyre hűvösebb zuhannyal is, majd vízzel kínálni, és felkeresni vele az állatorvost!