Tudtad, hogy a kígyó is lehet szelíd, barátságos – már ha te is az vagy? Ha mindig is vonzottak a hűvös vérű, pikkelyes lakótársak, de nem mertél belevágni, akkor itt az ideje, hogy eloszlassuk a félreértéseket. A kígyótartás egyáltalán nem csak a vakmerőknek vagy boszorkánymestereknek való hobbi.
Vedlés: a kígyó wellness-napja
A kígyók időnként lecserélik a bőrüket, mintha gardróbot frissítenének. Egy fiatal kígyó akár havonta is vedlik, egy idősebb viszont csak néhány havonta. A vedlést megelőző napokban kígyód színtelenné, tompává válik, szeme kékesszürkére opálosodik – ne aggódj, nem sántikál elő a zombi-változat, csak készül a megújulásra.

Vedlés alatt lehetőleg ne zavard, biztosíts elegendő párát és egy dörzsölésre alkalmas felületet (pl. parafatörzs), hogy segíthessen magának. Ha a vedlés nem sikerül egyben, akkor párásíts, és segíthetsz neki langyos vizes áztatással is.
Táplálás: egeret, de csak menüben
A kígyók ragadozók, de nem szeretik a változatosságot. Egy gabonasikló vagy királysikló boldogan elvan egérmenüvel, amiből hetente egy teljes adag is elég. Fagyasztott, majd felengedett (testhőmérsékletre melegedett) egerekkel a legjobb etetni – ne adj élőt, nem egy horrorfilmet forgatsz.
Az etetéshez csipeszt használj, hogy ne a kezedet nézze vacsorának. Fontos: vedlés előtt és alatt általában nem eszik a kígyó, ilyenkor ne erőltesd.
Kézhez szoktatás: légy nyugodt, mint egy jógaoktató
A kígyók nem kézhez szoknak, mint egy kutya, hanem inkább megszokják az ember jelenlétét. Az első lépés, hogy rendszeresen, gyengéden, de biztosan fogd meg. Ne fentről, inkább oldalról közelíts, hogy ne ragadozónak nézzen.
Kerüld az olyan időszakokat, amikor stresszes (pl. vedlés előtt, etetés után). Minél többször foglalkozol vele, annál inkább elfogadja, hogy nem vagy veszélyes.

Tévhitek: ó, de hát hideg, csúszik és veszélyes!
Valóság: nem minden kígyó veszélyes, sőt! A hobbi kígyók többsége teljesen ártalmatlan. A bőre nem nyálkás, hanem sima, selymes, a csúszás pedig csak a közlekedési módja, nem gonosz trükk.
A kígyók inkább félnek tőlünk, mint mi tőlük. Egy helyes kígyó nem fogja megenni a kiskutyádat, sem a nagymamádat. De ha biztosra akarsz menni, inkább egerekkel barátkoztasd.

Kígyó a nappaliban? Miért is ne!
Ha szép, biztonságos terráriumot biztosítasz neki megfelelő hőmérséklettel, bújóhelyekkel, és némi fával, gyönyörködhetsz benne nap mint nap. Nincs zaj, nincs szag, csak egy hipnotikusan szép és kecses lakótárs.
Mert a kígyó nem ördögtől való – csak még nem ismered.