Legelő gépezet.

Alicudi egy olasz sziget a Tirrén-tengerben, Szicíliától északra, a Lipari-szigetek tagja. A csaknem szabályos kör alakú szigetecskére kb. 20 évvel ezelőtt egy gazda vitte be az első kecskét, ami beláthatatlan következményekkel járt. Mára ugyanis olyan mértékben elszaporodtak az állatok, hogy a polgármester örökbefogadási kampányt hirdetett.

Az ötlet akkor jutott Riccardo Gullo eszébe, amikor a számbavételnél kiderült, hogy a kecskék már kb. hatszor annyian vannak, mint a 100 fős lakosság.

A kecskék rendkívül ügyesen navigálnak Alicudi meredek sziklás részein és óriási problémát jelent, hogy tönkreteszik a kerteket és az ültetvényeket.

A vadkecskék évek óta Alicudiban élnek, korábban az idejük nagy részét a vulkáni sziget durva hegyein és szikláin töltötték. Ahogy azonban a populációjuk növekedett, egyre többször bejártak a lakott területekre és egyre nagyobb gondot okoztak azzal, hogy a kertekben garázdálkodtak, ledöntöttek falakat, kerítéseket és még a házakba is betévedtek. A szigeten élők többnyire füge- és mandulatermesztésből élnek, így érzékenyen érinti őket a növények pusztítása. Az állatok gyakorlatilag mindent lelegelnek, ami fejmagasságban nő, levelet, termést, gyümölcsöt, ezzel pedig nagymértékben pusztítják a növényzetet.

Nem csoda, hogy a lakosoknak már elegük van a kecskékből. A polgármester azt mondta, hogy bárki, aki regisztrálja az örökbefogadási kérelmét és el tud kapni egy kecskét, magával viheti az állatot. Állítólag akadnak érdeklődők, például egy farmer, aki több kecskét is örökbe fogadna, mivel ricottát készít.

Érdekesség, hogy Alicudiban ma is szűk utcácskákon, ösvényeken, lépcsőkön kell közlekedni, elsősorban gyalog vagy öszvérháton. A viszonylag érintetlen sziget épp a nyugodtsága miatt vonzza a turistákat.
Az örökbefogadási kérelmeknek április 10-ig kellett beérkezniük, de a kampány folytatódni fog addig, amíg túl sok kecske lesz a szigeten.

Forrás: www.bbc.com