A guppik (Poecilia reticulata) minden kezdő akvarista legjobb barátai: szépek, színesek, élénkek, és szinte lehetetlen nem beléjük szeretni. Egyetlen dologra viszont még a legelszántabb halrajongók sem tudnak igazán felkészülni: a guppik szaporodási lendületére. Ha azt hitted, hogy csak a nyulak gyorsak ezen a téren, akkor még nem láttál egy guppit „szerelmi lázban” úszni.
Szerelem első úszásra
A guppik elevenszülők, vagyis nem ikrákat raknak, hanem kész kis halacskákat hoznak világra. Ez önmagában is menő, de a tempójuk még inkább lenyűgöző (vagy ijesztő, attól függ, mekkora az akváriumod). A hímek szinte megállás nélkül udvarolnak – az udvarlás náluk egyfajta mini-villámcsapás, amelyben a hím gyorsan megközelíti a nőstényt, és… nos, elvégzi a dolgát.

Nem is randiznak, csak… szaporodnak
A hím guppik nem udvariaskodnak. Nincsenek virágok, romantikus vacsorák vagy halk, gurgulázó szerelmi balladák. Van viszont gyors, célirányos közeledés és egy gonopódiumnak nevezett módosult úszó, ami a szaporodás főszereplője. És ami még meglepőbb: a nőstény egyetlen párosodás után több alkalommal is képes újabb és újabb utódokat világra hozni – anélkül, hogy újra hímhez fordulna. Biológiai praktikum level 100!

Kis guppik a láthatáron – vagy már ott is vannak?
A nőstény guppi vemhessége körülbelül 28 napig tart. Az utódok száma változó, de egy-egy alkalommal akár 20–40 kishal is születhet – a tapasztaltabb nőstények pedig ennél is többet produkálhatnak. És igen, előfordulhat, hogy reggel még semmi, délutánra viszont már egy mini-raj úszkál az akvárium sarkaiban. Szóval, ha nem szeretnél guppiból népességrobbanást, időben gondoskodj a hím-nőstény arány szabályozásáról vagy a külön nevelőmedencéről.
Mit csináljunk a picikkel? – Vagy inkább: hogyan mentsük meg őket?
A guppik sajnos nem éppen példás szülők. Az újszülöttek gyakran ugyanabba a sorsba esnek, mint egy tál spagetti a vacsorázó családnál: megeszik őket. Ezért fontos, hogy legyen búvóhely, növényzet, vagy egy külön nevelőmedence a kishalaknak. Egyes akvaristák a nőstényt is külön teszik le szülni, majd gyorsan áthelyezik, mielőtt ráharapna saját gyermekére – kegyetlen, de praktikus.

Guppi-tévhitek és meglepetések
- Nem minden nőstény guppi visel kismamaruhát, de a hasuk látványosan kerekedik.
- A nőstény guppik felismerhetők a hátsó részükön lévő sötét vemhességi foltról.
- A guppik színét és mintázatát gyakran már a kicsiknél is sejteni lehet – mintha kis akváriumi babaruhában születnének.

Miért imádjuk őket mégis?
Mert minden szeszélyük és túlszaporodásra való hajlamuk ellenére a guppik színt, életet és vidámságot hoznak bármely akváriumba. És végső soron: ki ne örülne annak, ha minden hónapban új generáció köszöntené a világot – még ha uszonyokkal is?