Ha a kutya lelécel a lakásból, kertből, esetleg eltűnik a sétáltatás közben, akkor ne várj tétlenül, indulj azonnal a nyomába!
Többféle módon tűnhet el a kutya: leggyakrabban elszökik, eltéved, vagy elcsalják otthonról. A szökésre a kalandvágy vagy a párzási ösztön (a szukáknál a tüzelés, a kanoknál a közelben tüzelő szuka) szolgáltathat okot. Ilyenkor a kutya előbb-utóbb hazatér, már ha nem téved el. Minél többet sétáltatjuk a környéken, annál kevésbé téved el, ha egyedül kóborol. Néha mégis előfordul, hogy kóborlás közben összebarátkozik vagy összeveszik egy másik kutyával és a nagy sietségben nem figyel az útra. Netán valamitől annyira megijed, hogy „világgá” rohan. Az is előfordulhat, hogy a túl kedves vagy naiv kutyust elcsalják otthonról, és így jószágunk előbb-utóbb más kutyája lesz.
A legfontosabb, hogy gyorsan cselekedjünk!
Minél később lépünk akcióba, annál jobban csökken a kutya megtalálásának esélye. Lássuk, mi ilyenkor a teendő!
Kérdezősködj!
Csöngess be a szomszédba, a házmesterhez, vagy a környékbeliekhez, és kérdezzd meg, nem látták-e a kutyát. Ezt a kérdést senki sem veszi tolakodásnak, ugyanakkor nagy az esélye, hogy valakinek szemet szúrt az elkóborolt eb. Ha nem kerülne elő, érdemes megkérdeznie a postást, újságost, környékbeli boltosokat is, hátha hallottak róla.
Rakj ki cédulákat!
Keress egy fotót és készíts “ELVESZETT” feliratú cédulákat. Írd rá a kutya felismeréséhez szükséges dolgokat (fajtáját, színét, nemét, méretét, korát és nevét), valamint az eltűnés időpontját és helyét. Egy fénymásolóval készíts jó pár példányt és ragaszd ki az eltűnés 1-2 km-es környékén. Legjobbak a forgalmas helyek, mint a boltok bejárata, buszmegállók, állomások, utcasarkok, orvosi rendelők környezete.
Keresd az interneten!
Aki kóborló kutyát talál, biztosan elgondolkozik azon, hogy az állat tartozik valakihez. Számára a legkézenfekvőbb megoldás az állat menhelyen való leadása vagy a talált állatról hirdetés megjelentetése. Az interneten sok elveszett-megtalált állat kereső szolgáltatás is. Böngészd át a bejegyzéseket és adj fel magad is hirdetést, írj osztható facebook bejegyzést, lehetőleg minél több adattal, fotóval.
Telefonálj a menhelyekre!
Rengeteg önkéntes és intézményesült állatvédő tevékenykedik az országban. Azt érdemes felhívnod, aki a lakóhelyed környezetében tevékenykedik. Ha segítőkészek, de nincs náluk a kutya, telefonálj vissza néhány nap múlva, hátha közben odakerült. Hagyd meg elérhetőséged, hogy a menhelyen dolgozók elérhessenek.
Szólj az állatorvosnak!
Aki kutyát talál, gyakran elviszi állatorvoshoz. Ha baleset érte az ebet, akkor szerencsés esetben szintén orvosnál köt ki. Érdemes ezért ellátogatnod a rendelőbe és megadnod a kutya adatait illetve saját elérhetőséged, hátha valaki beviszi a jószágot.
Beszélj róla!
Mondd el minden ismerősödnek, hogy eltűnt a kutyád! Kérdezd meg a boltban, az újságosnál, sétálás közben, elegyedj beszélgetésbe a környéken játszó gyerekekkel, panaszold el barátaidnak. Minél többen tudnak a dologról, annál nagyobb az esélye, hogy előbb-utóbb nyomára bukkansz valamilyen információnak.
Keress sorstársat!
Ha más által kiragasztott, elveszett állatot hirdető cédulát találsz, ne legyél rest és telefonálj, hátha tapasztalatot nyersz, vagy összefüggést találsz az állatok eltűnése között! Gyakran kiderül, hogy állatgyűlölő lakik a környéken, akinek köze van a kutya eltűnéséhez: a gazdák összefogásával az ilyen emberek azonosíthatók, felelősségre vonhatók.
Legközelebb…
Az elveszett kutya azonosítását nagyon megkönnyíti, ha a nyakörvére bilétát vagy címmel, telefonszámmal ellátott kapszulát fűzöl. A nyakörv azonban zavarhatja az állatot, ezért szerencsésebb azonosító chippel is ellátni a kutyát. A chippelést az állatorvos néhány ezer forintért elvégzi (nem sokkal bonyolultabb eljárás, mint egy oltás beadása). A chip adatai később egy eszközzel leolvashatók, az állat azonosítható. Leolvasó eszköze az állatorvosoknak, menhelyeknek, gyepmestereknek van.
Ha kutyát találsz, próbáld megkeresni a gazdáját
A talált kutyán látszik, hogy kóborkutyáról (sovány, leharcolt, ápolatlan) vagy nemrég elkóborolt jószágról (fényes szőrű, jó kondiban lévő, ápolt) van szó. A kóborkutyát – ha módod van rá – fogadd be, vagy keress neki gazdát. Végső esetben egy menhelyre is elviheted, de ilyenkor sosem lehetsz biztos benne, hogy jó sor(s)a lesz. Az elkóborolt kutyát igyekezz visszajuttatni a tulajdonosához. Legjobb, ha egy cédulákat ragasztasz ki a környéken, szólsz az állatorvosnak, és hirdetést adsz fel az interneten: így a kutyus gazdája hamarosan rád akad és örökké hálás lesz jó cselekedetedért.