A szeretett hölgyért a lovag mindig fehér lovon érkezik – de vajon létezik fehér ló? És milyen az almás-deres? Lássuk a lószín-határozót!
A lovak színének körülírása kicsit bonyolultabb, mint a többi szőrös barátunké. Mert ugye a kutya az barna vagy fekete, foltos vagy fehér – szóval színes. A ló lehet pej, szürke, fakó és almás-deres. A szürke igazából fehér, a pej nem is szín, az alma meg hogy jön ide? Lássuk csak, melyik szín milyen paripát takar!
Egy kis szőrtan
A lovak fedőszőrének színét a melanin nevű vegyület adja: mennyiségétől és képződésének helyétől függ, hogy milyen szín alakul ki. Nem csak a szőr, hanem a bőr pigmenttartalma is meghatározó a szín kialakulásában. A csikók általában más színnel születnek, mint ami felnőtt korukban jellemző rájuk, puha szőrüket elválasztáskor vedlik le és csak később alakul ki a végleges mintázat. A felnőtt patás téli és nyári szőre között inkább hosszban és vastagságban van különbség, mintsem színben. Télire az állat sok pehelyszőrt növeszt, ezek szigetelnek ugyanis legjobban, s a pelyhek hatására a szín is módosulhat. Tudósok megpróbáltak utánajárni, hogy van-e összefüggés a szín és a lovak teljesítőképessége között, ez idáig azonban nem sikerült bizonyítani semmilyen kapcsolatot. Azt emberként is tapasztaljuk, hogy a fehér bőr – vagy pigmenthiány – érzékenységet jelent. A lovaknál is jellemző, hogy a világos színhez sok bőrbetegség kapcsolódhat.
Genetika a javából
Természetesen a pacik is a szüleiktől kapják színeiket, egy viszonylag egyszerű genetikai öröklődési törvényszerűséggel. Ennek alapja, hogy vannak – genetikailag – erősebb és gyengébb színek, amelyek egymást elnyomhatják vagy keveredhetnek. Így például sárga színű lóval viszonylag ritkán találkozunk, mert a színt elnyomja a fekete, a szürke, a tarka és a fakó is. A lovaknál is előfordul albinizmus, vagyis a festékanyagok teljes hiánya. Ez az egyetlen eset, amikor egy lovat fehérnek nevezünk; ilyenkor a szem szivárványhártyájában sincs melanin, ezért az albínó ló szeme piros. Sportlovak között gyakran találkozhatunk kék szemű albínó lóval, ezt részleges albinizmus okozza.
Lószín-határozó
A fekete ló tényleg feketét jelent, semmi átverés nincs az elnevezés mögött. A ló fedőszőre testének minden pontján fekete, a lábain és a fején is. A fekete ló szemei is feketék. A lábak belső felülete és a has fekete színe halványabb is lehet, de néha még fehér foltokat is találhatunk rajtuk.
A pej ló tulajdonképpen barna. De nem akárhogy ám! A farka, a sörénye és a lábai csánktól lefelé feketék, s csak a test többi része barna, annak is valamelyik árnyalata. A pejnek sok változata ismert, az egyik legszebb ezek közül a világospej. A világospej színű paci barna, de a sörénye és a farka lenszőke vagy világosbarna – mindenképpen világosabb, mint a testét borító szőr.
A sárga ló színe barna és sárga között van valahol. Sárga szín viszonylag ritkán alakul ki, mert úgynevezett recesszív tulajdonság, vagyis nem elég csak az egyik szülőtől kapni ilyen gént: kettő kell a sárga szín megjelenéséhez. Két sárga lószülő csikója mindig sárga lesz.
A fakót nehéz megkülönböztetni a pejtől, sokszor az az érzése az embernek, hogy minden lógazda annak látja lovát, amelyiknek akarja. A fakó lábai és hosszúszőrei (sörénye, farka) feketék, a többi szőr pedig a barna valamelyik árnyalata. A fakó ló gerincén egy fekete csík fut végig, ezt szíjalt hátnak nevezi a szakirodalom.
Szürkének kell nevezni azt a fehér szőrű lovat, amelyikben apró, elmosódott fekete foltok is vannak. Sokszor – tévesen – a nagyon világos szürke hátasokat is fehérnek nevezik. A szürke lovat biztosan felismerhetjük az orr körüli és a fülek közötti fekete színről, amely mindig jellemző rájuk.
Deresnek nevezzük a paripát, ha szőre főleg fehér és benne elszórva más színű szőrszálak is találhatóak. A szürkéhez képest kevésbé hat foltosnak, gyakran előfordul a fekete csík a háton, a fekete farok és lábak. A vasderesben fekete és fehér szőrszálak, a pejderesben pej és fehér szőrszálak keverednek.
Almázott minden lószín lehet, de a szürkékre és a deresekre jellemző inkább. Ebben az esetben a ló testén sötétebb és világosabb foltok találhatóak, vagyis egy-egy helyen több színes szőrszál keveredik a fehérbe.
Tarka ló is létezik, ennek szőrében éles foltok, színváltások találhatóak. Létezik fekete-fehér tarka, amelyben a fekete és fehér foltok váltakoznak, a fehér-tarkát pedig a pej és a fehér színek alakítják.