Minden 5. fajt fenyegeti kihalás.
A tengeri madarak, a vadmadarak, a gázlómadarak és a ragadozómadarak a legveszélyeztetettebb és leggyorsabban pusztuló madárcsoportok Európában.
Az élőhelyeik eltűnése, az intenzívebbé váló mezőgazdaság, a növényvédő és rovarölő szerek túlzott használata, a források túlzó kihasználása, a környezetszennyezés és a fenntarthatatlan erdészeti gyakorlat okozza a populációk csökkenését.
A BirdLife 2021-es vörös listája 544 Európában honos madárfaj megfigyelésein alapul, melyeket 54 ország és terület több ezernyi szakértője és önkéntese végzett. A listán a következő besorolások találhatóak:
- EX (Extint) – minden kétséget kizáróan kipusztult
- EW (Extint in the Wild) – kihalt a vadonban, már csak fogságban vagy a természetes élőhelyen kívül található
- RE (Regionally Extint) – csak bizonyos területen halt ki, amennyiben legalább 5 éve nem látták az adott kontinensen
- CR (Critical Endangeres), azaz kritikusan veszélyeztetett – rendkívül nagy a kihalás veszélye a vadonban
- EN (Endangered), azaz veszélyeztetett – nagyon nagy a kihalás veszélye a vadonban
- VU (Vulnerable), azaz sebezhető – nagy a kihalás veszélye a vadonban
- NT (Near Threatened) – közel van a fenyegetettséghez, könnyen a veszélyeztetett kategóriába kerül
- LC (Least Concern) – elég stabil a populáció ahhoz, hogy feltehetően a közeljövőben nem fenyegeti kihalás.
A 2015-ös vörös lista óta tovább romlott a helyzet, számtalan faj került a veszélyeztetett kategóriába. Két kihaltnak hitt madár viszont kellemes meglepetést okozott, a sztyeppei lile és a sivatagi poszáta ismét megjelent Európában.
A Magyarországon megtalálható 286 madárfajból 13 szerepel a veszélyeztetett kategóriában. Legjobban a vékonycsőrű póling miatt kell aggódnunk, utána jön a kékcsőrű réce és a kerecsensólyom, de a kis lilik, a jegesréce, a füstös réce, a barátréce, a füles vöcsök, a vadgerle, a túzok, a fekete sas, a parlagi sas, és a csíkosfejű nádiposzáta is veszélyeztetett. A fenyegetettség szélére sodródott további 15 madárfaj is, akik még szép számmal megtalálhatóak nálunk, de ez bármikor megváltozhat, ha így mennek tovább a dolgok.
Az ökoszisztéma szerves részei a szárnyasok, nagyon fontos, hogy vigyázzunk rájuk!
Forrás: BirdLife